- Slut i Lager
En ekologisk och rättvisemärkt mörk chokladkuvertur från Valrhona.
67.20 kr frakt på alla beställningar upp till 1400kr, därefter fri frakt.
Oriado är en mörk chokladkuvertur med 60 % kakaohalt, tillverkad av Valrhona i Frankrike. Den är både ekologiskt certifierad och Fairtrade-märkt. Oriado utvecklades 2015 och var Valrhonas första ekologiska mörka choklad – ursprungligen lanserad under namnet Acaoba. Den är en mildare och sötare alternativ till den kraftigare Andoa Noire 70 %. Oriado ingår i Valrhonas serie “Mariage de Grands Crus”, där exklusiva kakaosorter från olika ursprung kombineras för att skapa unika smakprofiler.
Ursprung och smakprofil
Oriado får sin balanserade smak genom en noggrant utvald kakaoblandning från Peru och Dominikanska republiken.
Resultatet är en mjuk och välbalanserad mörk choklad, med en lätt sötma och toner av mogna frukter och marmelad. Den passar perfekt för dig som uppskattar mild men aromatisk mörk choklad.
Passar extra bra ihop med:
Citrusfrukter
Röda bär
Kaffe
Havssalt
Förpackningar och användning
Kuvertüren levereras i små knappar om ca 5 g som är enkla att dosera, smälta och arbeta med.
500 g återförslutningsbar påse – perfekt för hemmabruk eller för provsmakning
3 kg originalpåse från Valrhona – framtagen för professionell användning inom konditori och restaurang
Oriado 60 % finns även som chokladkaka: Oriado 60 % ekologisk chokladkaka
Produktinformation
Kakaohalt: Minst 60 %
Ingredienser: Kakaobönor* (från Peru och Dominikanska republiken), rörsocker*, kakaosmör*, emulgeringsmedel (solroslecitin), vanilj*
(*från kontrollerat ekologiskt jordbruk)
Allergiinformation: Kan innehålla spår av mjölk, soja och nötter
Förvaring: Förvaras svalt och torrt